Představujeme projekt Library of Things, inspirativní půjčovnu věcí pro práci i zábavu

 Představujeme projekt Library of Things, inspirativní půjčovnu věcí pro práci i zábavu

O sdílené ekonomice se mluví čím dál více a zdá se, že se ze sdílení různých předmětů stává trend. Zatímco projekt SharyGo, o kterém jsme informovali před dvěma lety, nabízí sdílení vybavení peer-to-peer, nový projekt Library of Things zase na jednom místě shromažďuje věci uvnitř svého prostoru a nabízí je dále k zapůjčení, tak jak to chodí s knihami v klasické knihovně. Přečtěte si rozhovor s Petrem Žabkou o tom, jak projekt vznikal a co nabízí jeho uživatelům.

O čem váš projekt je?
Library of Things je místo v Praze (zatím jen v Praze), odkud půjčujeme lidem věci, které potřebují například jednou ročně. Tyto věci jsou z různých oblastí: cestování, volný čas, nářadí, hudební nástroje a další. Půjčením těchto věcí lidem vytrháváme trn z paty nebo jim zprostředkováváme zážitky. Příkladem může být vrtačka v momentě, kdy potřebuji uchytit polici na zdi, nebo například slack-line či jednokolka pro netradiční odpoledne, kufr do letadla při prvním letu nebo deskové hry na hezký večer s přáteli.
Mimo půjčování předmětů se zaměřujeme na komunitní projekty, které v našem prostoru LOT probíhají. Může se jednat o přednášky, výstavy, workshop a jiné akce – vlastně cokoliv, co zapadá do kategorie komunitních projektů, do it yourself a inspirativních akcí. Takto jsme již vyráběli např. barefoot sandály nebo jsme malovali dávnou tureckou metodou mramorování.
Naší vizí je společnost, ve které je sdílení věcí i zkušeností součást každodenního života, lidé zbytečně nehromadí věci, když je nevyužívají často, jsou aktivní a rádi objevují to, co neznají.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Je nás 6, i když s jedním obměněným členem. Na začátku jsme se všichni znali alespoň s někým. Všechny nás spojuje chtíč tvořit, propojovat lidi se stejnými zájmy a ekologické smýšlení. Všichni jsme také nadšenci do projektů, které nám dávají smysl. To se pak projevuje i v našich placených pracích. Library totiž tvoříme “po večerech” a z čistého nadšení.
Je na místě také vyzdvihnout velkou řadu lidí, kteří pro nás něco udělali, převezli nám věci a nábytek, propagovali nás, darovali nám nějaký předmět, pomohli nám s programem, odborně a dalšími způsoby. Za tuto nezištnou pomoc jsme opravdu vděční.
V současné době k sobě hledáme dalšího člověka, který by nám pomohl (nejen) s propagací.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Nápad přišel ze zahraničí. V lednu tohoto roku jsem viděl video jedné již fungující knihovny v Británii. Takových projektů je po světě už poměrně dost, ale samozřejmě ne dostatek. Některé jsou knihovny věcí jako my, jiné se specializují na nářadí.
Projekt by se nezrodil, kdyby video nepřilákalo mé kamarády, kteří následně z většiny formovali náš tým. Byla to taková prima náhoda, že se dostalo právě k nim. Když jsme se poprvé sešli, všichni jsme byli na stejné vlně a po hlavě jsme se pustili do tvorby naší knihovny. Tedy, nic víc než jedno video, Facebook a několik zpráv v tom nebylo.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžší bylo skloubit všechny aktivity, které jsou potřeba při zahájení a provozování projektu/organizace. Naučit se všechno to, co jsme nikdy nedělali třeba sehnat peníze, vymyslet univerzální smlouvu, založit organizaci, postavit web, zařídit mediální kampaň, najít prostor, sestavit vlastnoručně 17 polic, udržet si dlouhodobě motivaci. Těch oblastí je hodně a všechny jsou důležité. Mohli bychom mít skvělý projekt, ale bez webu by moc nefungoval. Bez organizace a smluv bychom čelili zbytečnému riziku a neprovozovali bychom naši Library legálně. Bez propagace bychom zase nezacílili naše zákazníky.
Proto, že je ta agenda tak různorodá a často náročná, je super, když na projekt nejste sami. Já jsem hrozně rád za celý náš tým, protože každý přidal do projektu svůj podíl a díky tomu jsme hodně soběstační a posouváme se.
Po odborné stránce a ohledně motivace nám pomohlo nadšení lidí okolo nás a také vstup do akceleračního programu Social Impact Award od Impact HUBu či program SmartUp Nadace O2.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
My jsme se na začátku se zmíněnou britskou a dalšími knihovnami spojili, abychom zjistili, co bylo nejtěžší, čemu se při budování tohoto typu projektu vyhnout apod.
Všechny knihovny nám odpověděly, se zástupcem lublaňské knihovny jsme se dokonce osobně sešli. Tato osobní schůzka i emailová komunikace nám výrazně pomohly. Člověk bez zkušeností se může hnát za něčím nesmyslným. Výhodou konzultací se zkušenějšími lidmi může být ušetřená energie a možná i měsíce času. Ne vždy se dané rady využijí, ale určitě je k nezaplacení znát všechny názory a pohledy, zejména od zkušenějších lidí.
Obecně bych poradil „otevřít vrátka“ ostatním. Chápu, že nějaký start-up to může mít složitější kvůli kopírování nápadu, ale i tak jsem pro učit se z dřívějších chyb ostatních, než ze svých. Nemusí jít vždy o chyby, tímto způsobem člověk získá také dobrou a rychlou zpětnou vazbu. Mne například konzultace se členy rodiny přinesla, že musím uzpůsobovat prezentaci našeho projektu dle posluchače a neříkat „Library of Things“, když mluvím se svojí babičkou.
Další výhodou může být získání někoho důležitého pro váš projekt. I to se nám a určitě spoustě dalších projektů stalo.

Na čem pracujete teď?
Kromě standardního provozu v současné době pracujeme na tom, aby byly nastavené některé automatické a zrychlující procesy. Chceme, aby člověk u nás strávil, kolik času chce příjemným povídáním, ne čekáním na administraci výpůjčky. V tomto ohledu jsme se už naštěstí výrazně posunuli. Dále pracujeme na vylepšení interiéru, aby se nám do našeho prostoru vešlo co nejvíce věcí. Také stavíme dlouhodobý výhled našich akcí, aby se lidé na ně mohli těšit a měli možnost si na ně vyhradit čas adekvátně dopředu. Až tyto fáze dokončíme, začneme zvažovat, jestli už jsme připravení na to, abychom začali rozšiřovat naši knihovnu i do dalších měst v ČR.

Děkujeme za odpovědi a přejeme ať najdou vaše předměty stále více uživatelů.

Foto: Archiv LOT

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz