Výrobce 3D tiskáren David Miklas: Každý vývoj je obtížný

 Výrobce 3D tiskáren David Miklas: Každý vývoj je obtížný

V roce 2013 se v soutěži Nápad roku umístili na 3. místě a v dubnu uvedli na trh českou sériově vyráběnou 3D tiskárnu DeeOrange. Nyní plánují světovou expanzi. Přečtěte si rozhovor se zakladatelem společnosti DO-IT Davidem Miklasem, který spustil portál be3D.cz. Bavili jsme se o počátcích podnikání, možnostech 3D tisku a tiskárně v každé domácnosti.

Jak to vlastně celé začalo?

DO-IT byla původně IT outsourcingovou firmou. Zpočátku jsme poskytovali IT služby a časem jsme se dostali do inkubátoru ČVUT. Tam jsem se setkal s řadou nových lidí z mnoha firem včetně společnosti SECTION Technologies, která nám zadala vývoj hardwarových prvků, jednalo se například o dokovací stanice pro tablety.Začali jsme na tom pracovat a zjistili jsme, že k vývoji je potřeba vytvářet prototypy. Vyzkoušeli jsme různé cesty a nakonec jsme si pořídili vlastní 3D tiskárnu. Zjistili jsme, že to, co nám dříve trvalo měsíc, jsme schopni zvládnout za den nebo dva, což vedlo k velkým časovým úsporám. A ve finále jsme zjistili, že volný čas tiskárny se dá velmi výhodně prodávat.

Kde se vzal nápad vyvinout svou vlastní 3D tiskárnu?

Přemýšleli jsme, jak 3D tisk rozvíjet dál. Napadlo nás, že vytvoříme portál, který jej přiblíží i lidem, jež nemají s modelováním zkušenosti. Chtěli jsme do projektu zapojit našeho dodavatele tiskáren, ale nebyli jsme dlouhodobě spokojeni s jeho modely. Ve finále to dospělo k rozhodnutí, že půjdeme jinou cestou a budeme vyvíjet vlastní tiskárnu. Proto jsme založili značku be3D.cz, pod kterou tiskárny vyrábíme a prodáváme.

Jaké bylo vlastně rozhodování opustit fungující byznys IT outsourcingu a pustit se do něčeho zcela nového?

Protože jsme byli ve vědeckém inkubátoru, tak nás to motivovalo jít do něčeho inovativního. IT outsourcing není nic nového. Na trhu bylo dost firem, které se outsourcingem zabývaly, a pro nás bylo určující uvažovat o tom, jakým směrem se budeme ubírat. Napadl mne 3D tisk a neváhal jsem ani minutu.

Jaké byly počátky vývoje?

S vývojem jsme začali koncem loňského roku a nebylo to zrovna jednoduché. Je to pro nás výzva, které čelíme každým dnem. Zprvu jsme na mnoho situací nebyli připraveni, dneska již řadu věcí předvídáme. V současnosti máme vyvinutou malou 3D tiskárnu a začínáme pracovat na další, která bude patřit mezi největší na trhu. Ve vývojovém plánu však máme ještě další produkty.

Když jste uvedli na trh první tiskárnu, jaké byly reakce?

DeeOrange jsme investorům a odborníkům představili v dubnu. Široká veřejnost měla možnost si tiskárnu nejprve prohlédnout na veletrhu Reklama Polygraf, který se konal v květnu. Sériová výroba začala letos v létě. První sérii máme již prodanou a vyrábíme druhou. Hlavním zákazníkem jsou malé firmy z řad architektů a designérů. Většinou tedy kreativní nebo technické profese. Zatím působíme zejména na českém trhu, který je ale pro 3D tisk celkem malý. Naším cílem je proto soustředit se na zahraničí a co nejdříve expandovat do států EU. Později se zaměříme na země BRICS a časem budeme směřovat své aktivity na trh ve Spojených státech.

Když se podíváte na americký trh, kde jsou s 3D tiskem mnohem více vepředu než u nás. Používá tam 3D tiskárny obyčejný člověk v domácnosti?

Je potřeba si uvědomit, že lidem je nutné dát vhodné prostředky, aby s tiskárnou mohli zacházet. Například dnes si ověk nedokáže sám vytvořit 3D model, poslat ho do tiskárny a vytisknout si tak předmět. Pokud lidem dáte například aplikaci, kde si mohou vybrat prstýnek, přidají si ozdobné prvky a pak výsledek pošlou do tiskárny, tak ji budou využívat. V Evropě taková aplikace/služba neexistuje, ovšem my na jejím vzniku intenzivně pracujeme. Databáze a e-shop je již nyní dostupný na stránkách be3D.cz V Americe to funguje tak, že si lidé nosí 3D tiskárny domů, hrají si s nimi, individualizují si stažené modely, vyrábí si vlastní náušnice, ozdoby. To by se mělo stát časem i v Evropě.

Mohl byste mi říct příklad takového portálu, kde si člověk může stáhnout model?

Podívejte se třeba na www.cubify.com, tam si lze stáhnout modely pro 3D tiskárnu. Je to portál, který zjednodušuje přístup k 3D tisku.

Jaký dopad, se domníváte, bude mít 3D tisk na segment výroby?

3D tiskárny nikdy nebudou sloužit pro sériovou výrobu. Hodně často se setkávám s tím, že přijde zákazník a řekne: „Prodejte mi tiskárnu, já budu tisknout náušnice a budu je prodávat.“ To je nesprávná úvaha. Tisk na 3D tiskárně bude vždy časově mnohem náročnější. Sériová výroba bude spíše výhodnější na vstřikolisu.

Jak myslíte, že 3D tisk podpoří kreativitu lidí?

Technologie 3D modelování otevírají nové možnosti. S 3D tiskárnou můžete vyrobit v podstatě všechno, co vás napadne. Třeba na poli umění a designu jsou velké možnosti, jak využít vlastní kreativitu. Například můžete zdobit skutečné objekty o originální vytištěné doplňky, jak činí na tomto videu Greg Petchovsky. Vytvořil si inverzní model z lega, nechal jej vytisknout na 3D tiskárně a nasadil ho na schod.

Co byste doporučil čtenářům, kteří chtějí začít s amatérským 3D tiskem?

Dneska je nejlevnější způsob, jak začít Reprap. Jedná se o opensourcový projekt. Znamená to, že si vytisknete určité díly na jiné tiskárně, a pak ten zbytek zakoupíte v železářství. Dáte to dohromady a máte vlastní tiskárnu. Náklad na Reprap je asi 10 000 Kč. Nicméně nikdo vám nedá záruku, nikdo vám ji nezkalibruje. Je to spíše hobby záležitost pro kutily, rozhodně to není věc, která by se hodila do firem. My představujeme hotové řešení bez nutnosti kutilských zásahů.

Jakým způsobem se vám daří udržovat, aby vaše firma byla stále inovativní?

Fungujeme ve startupovém režimu. My jsme firma, kde se večer rozhodne a ráno se realizuje. Nefunguje to tak, že všechno podléhá schvalovacímu řízení a měsíc vám trvá, než se rozhodnete a dva měsíce, než to realizujete. V tomto se lišíme od velkých korporací a spousta nových zaměstnanců tento styl práce vítá. Umožňuje nám to firmu relativně rychle a efektivně korigovat. Také necháváme lidi vymýšlet vlastní inovace v oblasti 3D tisku a spoustu nápadů zapracováváme.

Čím se zabýváte právě teď?

Aktuálně se zabýváme nastavením výroby malé tiskárny DeeOrange. Převádíme její výrobu do nové budovy, která bude mít větší kapacity. Současně se věnujeme vývoji velké tiskárny pro průmyslové podniky. Ke konci roku ji plánujeme uvést na trh.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať jsou vaše modely na trhu úspěšné.

Foto: archiv DO-IT

David Miklas

DeeOrange

Related post

2 Comments

  • Dobrý den. Nevím, zda bude tento můj komentář doručen přímo panu Davidovi Miklasovi, ale měl chtěl bych se kontaktovat přímo na něj. Mám velký zájem o využívání 3D tiskáren a to nejenom malých ale v blízké budoucnosti i průmyslových. Sháním proto veškeré informace o jejich využívání, a to v nejlepším případě přímo od jejich tvůrců a pokud možno v češtině,(zatím).
    Pokud mi tedy bude možné sdělit kontakt přímo na pana Miklase, bude mi potěšením.

    S přátelským pozdravem

    Vlastimil Kubát, v.r.
    tel: 604345077

  • Dobrý den,
    přímé kontakty nemůžeme sdělovat. Obraťte se, prosím, na oficiální kontakty http://www.be3d.cz/cs/kontakt
    Adam Novák

Leave a Reply

MámNapad.cz