Ken Kutaragi: Interní podnikatel, který vyvinul Sony PlayStation

Málokomu říká jméno Ken Kutaragi, skoro každý však zná videohru PlayStation. Přitom nebýt Kutaragiho, patrně by nikdy ve firmě Sony takový projekt nevznikl. Jeho příběh v rámci pokusů o průlomové inovace spadá mezi ty s ukázkovým koncem. Ken Kutaragi je totiž ukázkovým příkladem takzvaného interního podnikatele.

Ken Kutaragi se narodil v Tokyu, kde jeho rodiče vlastnili malou tiskárnu. Již od malička tak měl velmi blízko k mechanice. Po studiu na univerzitě nastoupil do Sony do laboratoří digitálního výzkumu jako jeden z inženýrů. V roce 1980 sledoval svou dceru u konzole od Nintenda Famicon. Uvědomil si přitom, jak velký potenciál se v trhu videoher skrývá. Jak už to často s inovacemi bývá, u svých nadřízených s návrhem otevřít projekt videohry v rámci Sony neuspěl. Pokusil se tak pokoutně v laboratoři vytvořit zvukový čip pro firmu Nintendo. Jakmile se to management Sony dozvěděl, dostal Kutaragi málem vyhazov. Naštěstí se za jeho projekt postavil tehdejší CEO společnosti Norio Ohga. Mohl tak být čip dokončený.

Spolupráce mezi Nintendo a Sony pokračovala bez zájmu managementu. Energií a nadšením pro herní průmysl se však podařilo časem ostatní přesvědčit a Kutaragi získal potřebné peníze pro projekt, z něhož se po několika letech vyvinul dnešní PlayStation. Časem se zformovala samostatná organizační jednotka pro Sony PlayStation, jež se stala vysoce profitabilní.

Kolik podobných manažerů jako on dnes chodí po českých firmách? A kolik z nich časem svou firmu opustí a třeba si založí vlastní byznys? Pokud se ve vaší firmě pohybuje někdo jako Ken Kutaragi, patrně se jedná o takzvaného interního podnikatele. Není lepšího manažera pro inovační projekty. Dejte mu proto volnější ruku a možnost pustit se do inovací.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Ken_Kutaragi