Akorango: Pomáháme neziskovým projektům pomocí koučování

 Akorango: Pomáháme neziskovým projektům pomocí koučování

inovační koučování

Koučování je dnes již standardní součástí byznys světa. V neziskovém sektoru se zatím tolik neprosadilo. Právě této výzvy si všiml tým projektu Akorango a rozhodl se to změnit a pustil se do podpory koučování pro neziskové projekty.

O čem váš projekt je?

Naším cílem je pomáhat komunitám dosahovat svých cílů za pomoci profesionálních koučů. Podporujeme skupiny lidí v tom, aby byly aktivní, nebály se jít do nových projektů a prosazovat věci, na něž by si třeba jako jednotlivci netroufli. Snažíme se o to, aby koučování sestoupilo z piedestalu „byznysové“ aktivity a začalo pomáhat širší veřejnosti. Pracujeme v několika směrech – v informování komunit o možnosti získat svého kouče, v informování koučů v možnosti pomáhat komunitám a kontaktujeme rovněž firmy, které mohou pomoci komunitám získat kouče na základě sponzorského daru. Komunity mají samozřejmě také možnost zaplatit si svého kouče i bez podpory, protože ceny, které jsou stanoveny pro tento typ koučování, jsou několikanásobně nižší, než je zvykem v podnikové sféře.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?

V týmu jsme celkem 3, Vendula Andrlová, Eliška Králová, Lucie Konečná. Spolu jsme založily neziskovku Akorango, které má podtitul Rozvojové Safari-učení se bez ohrádek a klecí. Lucka s Eliškou si před 2 lety založily na VŠE Klub koučinku, protože se chtěly o koučování víc dozvědět a všechny možnosti byly pro studenty absolutně nedostupné.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?

Inspiračním zdrojem pro nás byly aktivity lidí na Novém Zélandu a v Norsku. Komunitní koučink se okrajově rozvíjí i ve Spojených státech a Velké Británii, většinou jako čistě dobročinná aktivita. My však chceme projekt pojmout jako „social business“, tedy trvale udržitelnou aktivitu, která na sebe bude dále nabalovat další partnery a příznivce. A protože díky koučování získávají lidé nové dovednosti, které jsou přenositelné dále, je naším snem, aby se „koučovací“ přístup, tedy schopnost stanovit si reálné cíle a postupy jak těchto cílů dosáhnout, stal běžnou součástí našeho života.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?

Jednoznačně najít vhodný social byznys model – tedy způsoby financování a marketingu. V každém případě jsme na začátku a další výzvy nás jednoznačně čekají…

Co byste doporučili ostatní, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Nebát se, jít do toho a vytvořit síť lidí, kteří budou ochotni sdílet jejich nadšení, neboť půjde po určitou dobu o čistě dobrovolnickou aktivitu.
Do čeho se pustíte teď?
Před námi teď stojí čistě praktické úkoly – začít systematicky šířit výhody komunitního koučinku mezi komunitami, kouči i firmami primárně prostřednictvím webu, kde se budou moci tyto cílové skupiny svobodně setkávat. Hned, co budeme mít link, rádi vám ho pošleme 🙂
Pokud máte v hlavě nějaký nápad na neziskový projekt nebo inovaci, neváhejte se na Akorango obrátit. Více informací na internetových stránkách projektu.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz