Autonapůl: Sdílejte auto s ostatními a šetřete peníze i přírodu

 Autonapůl: Sdílejte auto s ostatními a šetřete peníze i přírodu

Pokud jezdíte s autem jenom občas a nevyplatí se vám jej koupit, mohlo by vás zaujmout sdílení aut neboli carsharing. V zahraničí je společné využití auta již vcelku běžné. U nás se tohoto nápadu jako první chytilo družstvo Autonapůl. Zeptali jsme se proto Stanislava Kutáčka na pár otázek k jejich projektu.

Popsal byste nám jak funguje Autonapůl?

Autonapůl je prvním českým carsharingem. Carsharing je nová služba v oblasti mobility – je to taková „chytrá půjčovna“ aut. Pro lidi, kteří nenajezdí v roce více než asi 10 tisíc kilometrů, je nevýhodné vlastnit auto. Místo toho se mohou přidat do carsharingu a auto si flexibilně půjčovat. Mají k dispozici flotilu různě velkých aut. Za jejich použití pak platí podobně jako za telefon: přijde jim faktura za ujeté kilometry a čas rezervací. Auta se rezervují na internetu nebo chytrém mobilu, vyzvedávají čipovou kartou. Je to jednoduché.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?

Projekt jsme jako experiment zahájili už v roce 2003 s pár přáteli, nyní má Autoanapůl 14 aut ve třech městech. Na projektu se podílí asi 6-8 lidí.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?

Inspiraci jsme načerpali v západním zahraničí, kde se carsharing rozvíjí už více než dvacet let.

Co vedlo v zahraničí lidi ke sdílení aut?

Carsharing se zrodil v západních zemích v 70. letech jako reakce na ropné krize a velký růst automobilové dopravy. Strach z nedostatku ropy a nejistá dopravní situace především ve městech se spojily se zdravým rozumem, načež si známí začali půjčovat automobily a sousedé jezdili do práce společně.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?

Najít dostatek času a ochotných lidí.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?

Jděte do toho a nebojte se, že se to nepovede.

Na čem pracujete teď?

Instalujeme profesionální jednotky, které umožní kartový přístup do aut a automatizovanou komunikaci mezi serverem a jednotlivými vozy.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz