Mezi vítězi JIC STARCUBE SHOW kamerunská aplikace pro bezpečný přenos souborů

 Mezi vítězi JIC STARCUBE SHOW kamerunská aplikace pro bezpečný přenos souborů

Fritz Ekwoge Ekwoge s aplikací Feem pro bezpečné a rychlé sdílení souborů zvítězil v hlasování diváků i mezinárodní poroty a stal se tak vítězem JIC STARCUBE Show 2015. Jako druhý nejlepší projekt porota vybrala ukrajinskou parkovací aplikaci Tap4Parking a jako třetí estonský tým ESEC Solutions chránící webové stránky.

Během večera se v Rotundě na brněnském Výstavišti v rámci závěrečné show představilo celkem devět startupů z oblasti IoT (internetu věcí) a ICT Security. Kamerunec Fritz vymyslel bezpečný způsob přenášení souborů mezi jednotlivými zařízeními, ať už se jedná o smartphony, počítače nebo tablety. Jeho Feem je rychlejší než Bluetooth a nepotřebuje internet. Porotu zaujal projektem i prezentací. „Měl rozhodně nejlepší pitch. Byl zajímavý, ukázal, že řeší reálný problém a byl natolik přesvědčivý, že bychom si s ním klidně domluvili další obchodní schůzku,“ shrnuje členka poroty, počítačová vědkyně Tamar Newberger. Feem používá už 800 000 lidí po světě. „Značnou část uživatelů máme z Evropy, do akcelerátoru jsem se proto přihlásil, abych víc poznal zdejší trh. Věřím, že se Feem stane nejpopulárnější cestou, jak lokálně sdílet soubory,“ plánuje Fritz Ekwoge Ekwoge. Feem je už jeho několikátý úspěšný projekt. V Brně by chtěl v budoucnu zakotvit.

Druhé místo získal ukrajinský startup Tap4Parking neboli aplikace, která umožňuje uživatelům vyhledat, zamluvit i zaplatit parkovací místo za méně než jednu minutu. „Máme interaktivní mapu, která ukazuje volná místa v reálném čase díky kamerám naší vlastní produkce,“ přibližuje řešení CEO společnosti Igor Shapataiev a dodává, že brněnský akcelerátor je pro ně brána na trh Evropské unie. „Řešení už využívají lidé na Ukrajině, v Polsku a v nejbližších měsících začnou také v Brně,“ dodává jeho parťačka a jediná žena v letošním JIC STARCUBE Anna Balatska.

Projekt si odnesl také Y Soft Award. „Udělali na nás dojem svým potenciálem a šíří uplatnitelných business modelů. Já osobně nejvíc oceňuji, že si můžu předobjednat parkovací místo na čas, kdy potřebuji. Doufáme, že naše cena týmu poskytne finanční prostředky na to, aby dál posouvali svou vizi a upevnili své value propositions,“ vysvětluje výběr vítěze CEO společnosti Y Soft Václav Muchna. Jeho globálně rostoucí firma před léty na JIC začínala, proto se letos stala hlavním partnerem akcelerátoru. „Je skvělé být zpět na JIC STARCUBE v porotě. Pro mě se tak trochu uzavírá kruh. Před léty jsme sami na JIC jako startup začínali.“

Třetí místo porota přiřkla estonským finalistům z ESEC Solutions, kteří vytvořili ochranu pro webové stránky webARX. Jedná se o prevenci před mass-hackingem především pro webové stránky, které jsou postavené na systémech pro správu obsahu. Systém se automaticky aktualizuje. „WebARX je vlastně antivirus pro webové stránky. Do dvou let se chceme stát novým standardem pro webdevelopery,“ plánuje Oliver Sild, který se akcelerátoru účastnil spolu s Martem Laubem.
Cenu Hospodářských novin dostal český projekt WhaleBone, který pohotově chrání sítě před malwerem a infikovanými webstránkami. Za zabezpečením postaveném na cloudu stojí šestice ve složení Richard Malovič, Robert Šefr, Michal Karm Babáček, Petr Vítek, Tomáš Kozel a Petr Kopřiva.

Další projekty, které se 3. prosince představily porotě:
– Australan David Lyon vytvořil systém pro IoT Clixx.IO, který usnadňuje stavění gadgetů hardwarovým hračičkářům.
– Bratři z Ázerbájdžánu Maksim a Tamleykha Piriyevovi vyvinuli Dronee. Jejich platforma pro jakékoliv aplikace má být pro drony něco jako AppStore pro iPhone.
– Jiří Ettler chrání zdraví skrz aplikaci Pillmo, která pomáhá uživatelům hlídat správné dávkování léčiv, vzájemné kontraindikace a připomíná například preventivní prohlídku.
– Čtveřice Albert Uchytil, Tomáš Paulus, Vojtěch Mašek a Peter Malina z týmu FlowUp vytváří sociální síť pro radnice a občany CityIdeas.
– Filip Čonka a Tomáš Kortiš umí svým systémem Grizly Security zabezpečit data skrze dvoustupňové ověření.

JIC STARCUBE se letos poprvé zaměřil na projekty z oblasti internetu věcí a kybernetické bezpečnosti. O účast projevilo zájem dosud nejvíc zahraničních projektů. Další informace k akcelerátoru a jeho průběhu najdete na jeho webu či na webu JIC STARCUBE Show.

Zdroj: TZ JIC

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz