Láskomat: Cesta za hezkou jednoduchou seznamkou byla velmi poučná

 Láskomat: Cesta za hezkou jednoduchou seznamkou byla velmi poučná

Autorka startupu Láskomat nosila svůj nápad v hlavě více než 5 let. A i na cestě při realizaci ji čekaly překážky. Nyní je projekt na světě. Přečtěte si rozhovor s Mirkou o tom, jak projekt vznikl.

O čem projekt Láskomat je?
Projekt je o moderním, snadném a rychlém způsobu seznamování. Její jediný cíl je seznamovat a z toho důvodu je zcela v tomto ohledu přímočará. Snažili jsme se dát uživatelům to, co chtějí – jednoduchou, přehlednou a hezkou seznamku zdarma. Tento projekt je určen především pro lidi od 20 do 35 let, kteří hledají vážný vztah, přátelství, flirt/sex a s jakoukoliv sexuální orientací. Na Laskomatu v blízké budoucnosti najdete originální a tvůrčí magazín, což není úplně častý jev na jiných seznamkách. Tento projekt budeme postupně rozšiřovat o věci, které v ČR na žádné seznamce nenajdete zdarma. Chystáme něco hezkého pro androidy a tablety. Nápadů je opravdu mnoho, ráda bych je realizovala – uvidíme, jestli mi na to bude stačit můj život.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Pravidelně se na Laskomatu podílí 6 lidí, v blízké budoucnosti nás bude 8 až 9.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Nápad realizovat seznamku jsem v hlavě nosila určitě více jak 5 let. Velmi dobře jsem seznamky poznala a přesně jsem věděla, co se mi na nich nelíbí a v čem je jejich potenciál. Ovšem člověk se pak setká s běžnou realitou toho, kdy se musí ptát a co vlastně chtějí ostatní – běžní lidé a snažit se najít způsob, jak jim to dát a přitom zachovat tu tvůrčí kapičku sebe, kterou do toho chce člověk dát. V momentě, kdy to realizujete neustále hledáte další a další způsoby, jak to pro uživatele udělat příjemnější a ještě více přehledné.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžší byly 2 věci. Najít programátora a grafika – prostě tým lidí, kteří nejsou jen jakýmisi poloamatéry, kteří se jednoho dne ráno probudí a řeknou si „Tak a já už to docela umím, weby jsou populární, tak to začnu dělat za peníze na ŽL.“. Bohužel člověk, který nemá žádné zkušenosti s vytvářením webu má dle mých zkušeností 98% pravděpodobnost, že na takového poloamatéra nebo poloamatéry narazí, protože je jich prostě hodně. Nechá jim za podobně či méně rozsáhlý projekt pěkný balík peněz, který jde s přehledem do statisíce a více – záleží dle rozsahu. Oni Vám to přitom prodávají jako levnou věc, přeci jinde to je dražší… Ve výsledku dostanete web, který je plný nejen funkčních chyb, ale který vůbec nepřinese ten výsledek, který jste si v počátku představovali.

Jakou zkušenost jste zažila vy?
Bohužel jsem se setkala s tím, že na české scéně je velmi populární nešvar, kdy jeden člověk a není už podstatné, jestli to je grafik nebo programátor apod. si usmyslí, že je superman, který dokáže dělat stejně kvalitně a profesionálně práci za pět lidí – grafiku, programování, seo, web architekturu (strukturu) a brand firmy a vše, co je s tím spojené. Pak je také velmi populární, že se někdo weby zabývá několik let ve svém volném čase a aniž by na to měl vzdělání, opět skončí u toho, že tuto práci začne dělat na ŽL – proč taky ne, vždyť nikdo z běžných lidí nerozumí tomu, jestli to děláte dobře. Tohle je velmi smutná realita.
Všichni si tady hrají na to, jakými jsou profesionály, jak tomu strašně rozumí a jak jsou v tom dobří. Je to pochopitelné, ale o to více ostražitý musí být člověk při vybírání lidí, s kterými bude spolupracovat. Je to naprostá nutnost.

Co byste doporučila ostatním, aby se podobným situacím vyhnuli?
Z mých zkušeností doporučuji – nebojte se ptát, nebojte se být otravní. Zavolejte si na jejich uvedené reference. Všímejte si profesionality, spolehlivosti a samostatnosti daných lidí. Všímejte si jejich pracovitosti a toho, jak vám skutečně naslouchají a v jaké míře jsou iniciativní. Buďte tvrdí, nároční a bez podepsané smlouvy na jakoukoliv spolupráci raději zapomeňte. Pokud během jednání se studiem či jedincem budete mít pocit „To není ono“, nenechejte se uchlácholit tím, že to byla náhoda – nebyla. Jde o vaše peníze, kterých určitě při zakládání startupu nemáte tolik na to, abyste je mohli vyhodit z okna. Mně tohle nikdo na začátku neřekl a výsledkem pak bylo, že jsem musela nechat opět celý projekt přepracovat. Pokud máte známé z tohoto oboru, hledejte rady – pomůže i když si na schůzku se studiem vezmete i známého z oboru, který má vzdělání v daném oboru, abyste si byli opravdu jistí, že nebudete pro svůj projekt kupovat zajíce v pytli.
Bylo těžké naučit se spoustu věcí, které s vedením takového projektu souvisí a orientovat se na věci, na které jsem se dříve neorientovala. V momentě, kdy máte hlídat práci programátorů a jiných lidí z oboru, je velká pravděpodobnost, že se setkáte s leností, nezájmem a nespolehlivostí. O to více si vážím toho, že jsem nakonec našla spolehlivý tým lidí, kteří jsou několik kroků přede mnou. Tak má správně odvedená práce vypadat a já nemám důvod být tvrdá.

Co ještě doporučujete začínajícím startupům?
Doporučuji, abyste byli otevření novým nápadům druhých a nechali se jimi inspirovat – nikoliv si tvrdohlavě stáli za svým. Při navrhování projektu to nechtějte uspěchat a neustále koncept prověřujte a nejlépe s někým o kom víte, že je kreativní nebo může vnést do projektu nějaký zajímavý pohled – nejlépe z oboru. I kdybyste měli po cca 4 měsících vymýšlení zjistit, že jste našli něco lepšího, změňte svůj koncept a jděte do toho.
Když budete s kýmkoliv spolupracovat a ta odvedená práce bude dobrá, oceňujte to. Já mám tu zkušenost, potkala jsem pár lidí, které jsem nadchla tím, jak pro ten projekt skoro dýchám a ti lidé pak dýchají i pro mě. Obrňte se velkou trpělivostí, protože vše trvá. Jedinci, kteří jsou zarputilí, jako jsem já, mají poměrně výhodu. Nicméně přiznám se, že i u mě nastal moment, kdy jsem se na to celé chtěla vykašlat. Ten moment přišel právě tehdy, kdy jsem se setkala s neschopností lidí a mou nedostatečnou zkušeností, kdy mě to vše stálo vyhození peněz z okna. Dostala jsem lekci, poučila se a vytvořila něco lepšího. Nechávám se vést svými instinkty a selským rozumem, zatím se to vyplácí.
Doporučuji realizovat, co nejjednodušší koncept projektu, protože ten může paradoxně svou jednoduchostí, čerstvostí a kvalitou provedení zabodovat. Vždy si snažte uvědomit, pro koho vlastně ten projekt děláte a u jeho vytváření myslete více na druhé, než na sebe.

Jaké plánujete změny?
V plánu je více věcí. Sem tam se na nás podívejte a sami to uvidíte.

Děkuji za rozhovor a cenná doporučení ostatním startupům.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz