Netradiční procházky po hlavním městě, to je Praha Neznámá

Prohlídky po Praze nemusí být nuda ani pro místní obyvatele či patrioty. Projekt Praha Neznámá se zaměřuje na netradiční městská zákoutí představovaná průvodci, pro něž je jejich práce srdeční záležitostí. Na otázky odpovídal Petr Ryska.

O čem váš projekt je?
Náš projekt Praha Neznámá seznamuje veřejnost se všemi čvrtěmi Prahy a zaměřuje se na neznámá zákoutí a místa nebo i na tradiční čtvrtě z neznámého úhlu pohledu. Zabýváme se nejen architekturou, ale i historií, přírodou a životem ve městě. To vše podle motta: „Praha není jedno město, je to celý soubor měst, městeček, vesnic, osad, kolonií i samot a přírody mezi tím vším.“

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Do našeho týmu patří nadšenci z různých oborů spjatých s Prahou. Takže u nás objevíte nejen kunsthistoriky zaměřené na různá časová období dějin umění, ale třeba i antropoložku, která se zabývá problematikou pražských hřbitovů, a historika, s nímž putujete po stopách parašutistů, kteří byli účastni atentátu na Heydricha. Všechny členy našeho týmu spojuje láska ke svému tématu.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Již od dětství jsem se rád procházel všemi pražskými končinami a poznával jejich nezaměnitelnou atmosféru. Potom jsem si řekl, že by bylo škoda si vše nechat jen pro sebe, a tak jsem v květnu 2013 vytvořil blog Praha Neznámá, později přibyly i facebookové, twitterové a instagramové stránky a v září 2014 se blog změnil na web. Od února 2015 jsem začal pořádat individuální komentované prohlídky. Zájem předčil má očekávání, takže už v dubnu jsem začal spolupracovat s první průvodkyní. V současnosti tvoří tým Prahy Neznámé celkem 13 průvodců a dvě slečny v administrativní podpoře.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Vydržet a nevzdávat se, i když se zdálo, že se věc nedaří. Stranou musely jít také všechny zájmy, koníčky a osobní život.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Měli by dělat to, co je baví a v čem se tak říkajíc najdou. Měli by objevit sami sebe a následně se do toho úplně ponořit. Ostatní už přijde samo.

Na čem pracujete teď?
Momentálně na třetím dílu knihy Praha neznámá a na výletech mimo Prahu pod hlavičkou Města Neznámá.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz