Nové prohlídky i průvodci s Pragulicem

Sociální podnik Pragulic představuje nové průvodce, kteří ukážou návštěvníkům Prahu očima lidí bez domova. Jejich trasy povedou třeba pod Hlávkův most nebo na místa spojená s drogovou scénou a prostitucí. Na své nové povolání se průvodci v pondělí náležitě připravili ve vinohradském salonu Gentlemen Brothers.

Neobvyklé zákazníky obsloužilo toto pondělí trio holičů v luxusním pánském holičství Gentlemen Brothers. Byli jimi průvodci Pragulicu z řad lidí bez domova Robert, Václav a Vojtěch, kterým se dostalo plného servisu: stříhání, holení břitvou a metodou hot towel, úprava obočí i chloupků v nose a uších a k tomu jako občerstvení káva i whisky.
„Chtěli jsme touto neobvyklou cestou potěšit naše průvodce a zároveň veřejně představit dva nové, Václava a Vojtěcha, kteří od června nabídnou své prohlídkové trasy,“ vysvětluje ředitelka Pragulicu Tereza Jurečková.
„Člověk nikdy neví, jaký osud ho čeká. Vím, že ti chlapi jsou často inženýři i doktoři a najednou skončili na ulici. Chtěli jsme jim dát novou šanci – i když je to malý krůček, může jim to pomoci získat nové sebevědomí. Doufám, že se jim bude dařit a třeba se jednou stanou našimi stálými zákazníky,“ říká Tomáš Kucek, spoluzakladatel salonu Gentlemen Brothers, který své služby Pragulicu poskytl zdarma.

„Zážitek se mi moc líbil, i když jsem se nejprve trochu bál břitvy, celkově to bylo krásné,“ říká průvodce Vojtěch. Tento houslista dříve působil dokonce v orchestru Národního divadla, po návratu z delšího pobytu v zahraničí ale přišel o práci i o byt a posledních pět let žije po ubytovnách a krátce dokonce v jeskyni. „Přiznávám, že v tom svou roli sehrál i alkohol. Teď bydlím v azylovém domě a snažím se vydělat na lepší život, proto jsem rád i za možnost práce pro Pragulic. Trasu ještě domlouváme, ale chci se zaměřit na Malou Stranu a Staré město, nosit s sebou menší housle a vždycky na místech, kde třeba bydlel Mozart, něco zahraji,“ plánuje Vojtěch.
Jeho kolega Václav o sobě říká, že je bezdomovcem s vlastní vůle. Již devátým rokem bydlí pod Hlávkovým mostem, kam také vede jeho prohlídka. „Vybudoval jsem si tam zahrádku, jsem kytičkář, jinak mám jen šnitlik. Byly doby, kdy jsem bydlel u známé v bytě, ale cítil jsem se tam jako ptáče ve zlaté kleci. Další nabídky na bydlení jsem proto odmítl, připadal bych si vnitřně zavázaný a chci žít svobodně, život si vychutnávat,“ přednáší svérázný Václav svou životní filozofii.
Třetí novou průvodkyní bude Helča. „Helča s námi chtěla spolupracovat už dlouho. Byla ale závislá na pervitinu a už půl roku abstinuje.. Na prvních cvičných prohlídkách bylo vidět, jak moc jí kontakt s lidmi baví a hlavně pomáhá při nelehké cestě dostat se po letech drogové závislosti a prostituce zpět do života,“ popisuje Tereza Jurečková a zdůrazňuje, že zatímco většina průvodců Pragulicu už má za sebou určitý pokrok a zpravidla mají alespoň provizorní střechu nad hlavou v ubytovně, azylovém domě nebo i bytě, Helča je teprve na začátku a stále bydlí s přítelem ve stanu v lese.

Prohlídky s Pragulicem lze rezervovat na www.pragulic.cz. V nabídce bude od června celkem devět tras (z toho tři nové), které jsou založené na životním osudu jednotlivých průvodců. Prohlídka trvá obvykle zhruba dvě hodiny, cena je 250 Kč, pro studenty 180 Kč a rodinné vstupné 700 Kč. Možné je domluvit i speciální prohlídky pro školní či firemní kolektivy.

Zdroj: TZ Pragulic

Foto: Roman Nguyen

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz