Osvojte si denní návyky kreativních osobností (1)

 Osvojte si denní návyky kreativních osobností (1)

Rozhodli jste se pracovat na svém kreativním projektu a cítíte se zablokovaní? Potřebujete zvýšit svou pracovní produktivitu? Poznejte, jakým způsobem si s tím poradili úspěšní tvůrci po celém světě.

Sedím nad textem knihy a myšlenky nepřichází… Začal jsem pracovat na obchodní strategii a pořád mě něco rozptyluje… Nápady nepřichází a my se cítíme neustále vyrušováni. S podobnou situací bojují miliony kreativních lidí po celém světě. Pojďme se podívat na to, jaké denní rutiny si do života zavedli známí umělci.

Již Franz Kafka si stěžoval. Ve svém dopisu své milé Felice Bauerové: „čas je krátký, moje síly omezené, kancelář je jak z hororu, byt hlučný…“ Stejně jako desítky dalších osobností z oblasti umění, které zpracoval do své knihy Masson Currey Daily Rituals: How Artists Work, to neměl jednoduché.

Základem všeho je bezpochyby pracoviště, kde nás nikdo nerozptyluje. Briský spisovatel Graham Greene to například řešil tím, že si pronajal tajný byt, jehož adresu znala pouze manželka. Zcela svérázně k tomu přistupoval spisovatel Mark Twain a to tak, že jednoduše utrhl kliku od dveří své studovny, aby k němu nemohl nikdo vstoupit. Pokud se chystáte ke kreativní tvorbě, minimalizujte vyrušování od ostatních lidí.

Většina kreativních projektů nám zabere více než jen jednu hodinu nebo den. Jsme proto odsouzeni k tomu, abychom svou práci kouskovali. Abychom nevypadli z tempa, je dobré si jednotlivé přírůstky práce měřit. Pravidelné měření prováděl při svém psaní například Ernest Hemingway. Anthony Trollope psal tři hodiny denně měřenou rychlostí 250 slov za 15 minut. Najděte si metriky, které jsou vhodné pro váš projekt a sledujte svůj postup.

Osvědčenou cestou, jak nakopnout kreativitu, když už se cítíme být v koncích, je obyčejná procházka. Někteří odborníci doporučují chodit se projít každý den. Charles Dickens se údajně každé dopoledne procházel tři hodiny. Skladatel Ludwig van Beethoven chodil na procházky vždy po obědě. S sebou si nezapomenul papír i tužku. Přemýšlejte proto, jakým způsobem zakomponovat do svého života inspirativní procházky.

V příštím díle se podíváme na zvyky například Davida Lynche.

Adam Novák

Autor se zabývá aplikovanou kreativitou a byznys inovací

Zdroje: Masson Currey Daily Rituals: How Artists Work, Sarah Green Carmichael: Daily routines of geniuses (hbr.org), Seb Enima: Daily Rituals by Mason Currey – review (http://www.theguardian.com)

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz