Pracovní portál StartupJobs: od startupu k úspěšné plaformě propojující zaměstnance, startupy a technologické firmy

Málokterý projekt vznikal sám jako startup, aby nakonec výrazně pomohl dalším startupům. Právě takovou cestou si prošel pracovní portál StartupJobs. Přečtěte si odpovědi od Filipa Mikschika, jak projekt vznikl a co nyní nabízí uživatelům.

O čem StartupJobs je a v čem je jedinečný?
StartupJobs.cz je místo – pracovní portál, kde se potkávají startupy a technologické firmy s top talentovanými lidmi. Díky nám tak mají tisíce lidí ročně šanci stát se součástí některého zajímavého startupu a spolu s ním vyrůst. Krom samotných pracovních nabídek a profilů jednotlivých firem, najdete na StartupJobs.cz i celou řadu znalostních testů, kde si můžete ověřit svou znalost a pochlubit se s ní ve svém uživatelském profilu a mít tak větší šanci získat super práci ve startupu.

Hlavní v čem jsme jedineční je, že máme ty nejzajímavější pracovní nabídky na trhu. U nás máte šanci připojit se k firmám už na jejich úplném začátku. Máme krásné příklady firem, které u nás začínaly, když se celý tým dal nakrmit jednou pizzou, ale během pár let vyrostly na stovky zaměstnanců. A ti první zaměstnanci samozřejmě vyrostli spolu s firmou. V tom je naše unikátnost – vybíráme si jak firmy, tak nabídky, které na StartupJobs.cz chceme mít a snažíme se o to, aby všechny byly zajímavé a byla to práce, do které bychom s chutí šli sami.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
I když možná to, co děláme vypadá zvenku hrozně jednoduše, tak opak je pravdou. Na pozadí StartupJobs.cz aktuálně pracuje přes 10 lidí z nichž polovina se stará o vývoj našeho produktu (programátoři, UX, design), takže sami sebe vidíme hlavně jako technologickou firmu. Dále je důležitou činností marketing, kde se náš marketér stará o to, abychom na každou nabídku přivedli ty správné zájemce. Zde tým pravidelně rozšiřujeme i o stážisty, kteří nám pomáhají získat čerstvý pohled a zároveň sbírají zajímavé zkušenosti s tím, jak to u nás funguje. Součástí týmu jsou také lidé, kteří se starají o spokojenost jak zákazníků – inzerujících startupů, tak uživatelů hledajících práci a zároveň připravují nové rozvojové projekty.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Vše začalo při studiu vysoké školy, kde jsme pracovali na studentských projektech pod vedením velkých korporací a zároveň jsem tou dobou pomáhal ve startupovém akcelerátoru. Takže jsem dopoledne seděl v korporátní zasedačce a prezentoval s týmem projekty a pak odpoledne přijel do startupového světa, kde parta lidí makala na tom, aby vybudovali firmy od nuly. A ten rozdíl těch dvou světů byl pro mě tak velký, že mi v tu chvíli došlo, že kdybych měl někde pracovat, chtěl bych pracovat ve startupu. Jenže kde takovou práci najít? A tak jsem založil StartupJobs.cz. Původně to měl být projekt na měsíc, kdy vyšlu do světa vzkaz „lidi, pojďte dělat do startupů, potřebují vás“, budu z toho mít dobrý pocit a pustím se do něčeho dalšího. Ale hned v den spuštění se přihlásil první zájemce, po dvou týdnech se ozval investor a od té doby StartupJobs.cz roste a i po pěti letech na trhu mohu s radostí říct, že i tento měsíc je rekordní a lepší než ten předchozí.

Co bylo při rozjíždění StartupJobs nejtěžší?
Asi jako u většiny projektů – začít a vydržet. Pamatuji si jeden moment, jako by to byla včera, kdy osud celého projektu závisel na tom, jestli pošlu jeden e-mail ohledně prezentace StartupJobs.cz na jedné startup konferenci, což bylo velké vystoupení z mé komfortní zóny, do kterého se mi hrozně nechtělo. Ale nakonec jsem jej poslal, na konferenci vystoupil a minutu po odchodu z podia získal prvního zákazníka.
A pak samozřejmě přišla celá řada krizí, ve kterých bylo vždy důležité zatnout zuby a překonat je. Vždycky, když se píše o úspěšných firmách, tak vše vypadá hrozně jednoduše, ale je za tím spoustu těžkých momentů, během kterých má člověk velkou chuť se vším seknout. Ale jen ti, co tohle překonají mohou uspět.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Potkal jsem spoustu lidí, co mi vyprávěli o svých nápadech, ale vždy tam bylo nějaké až nebo ale, kvůli kterému se do toho nemohou hned pustit. Moje doporučení tak je nečekat a zkusit to. Ideálně hned. Ale ne bezhlavě, doporučuji si na začátku vytvořit jasný plán a pak se do něj cestou během realizace podívat. Občas se člověk tomu plánu zasměje a občas ho konfrontace s realitou přiměje vytvořit plán nový nebo zkusit něco jiného. Důležité je také dát si velký pozor na výběr lidí, hlavně partnerů, se kterými se do podnikání pouštíte a dopředu se s nimi domluvit na řešení nejen situací, kdy vše půjde podle plánů, ale i případů, kdy se vaše názory na budoucnost projektu nebudou shodovat.

Na čem pracujete teď?
Prakticky denně se snažíme přinášet nějaká vylepšení, která třeba nejsou úplně vidět, protože se týkají našeho marketingu, automatizace různých činností apod. Z větších a snadno viditelných věcí aktuálně připravujeme technicky novou verzi StartupJobs.cz, protože jsme narazili na limity současného systému, zároveň se nejdříve firmy a následně uživatelé mohou těšit na nový design, který by měl zase posunout celý uživatelský zážitek o kus dál. A paralelně s tím pomalu pokukujeme po zahraničních trzích, kde jsou miliony talentovaných lidí, kterým bychom rádi změnili život a našli jim smysluplnou práci ve startupu.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se dále daří StartupJobs dále rozvíjet.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz