Představujeme projekt Filangrop.cz: Teambuildingy, které skutečně stmelí a pomůžou

 Představujeme projekt Filangrop.cz: Teambuildingy, které skutečně stmelí a pomůžou

Není to tak dlouho, co se v české řeči z firemního žargonu rozšířila slova jako briefing, event nebo třeba teambuilding. A mnohdy se za každým z nich schovávaly obyčejné porady, společenská akce nebo zbytečně strávený večer s lidmi, které vídáme každý den osm a více hodin v práci. Teambuilding, kde s tím otravným Novákem ale zatlučeme řadu hřebů do masivních fošen, postavíme třeba vymodlenou obecní rozhlednu a milá kolegyně Martina nám ji pomůže vztyčit, najednou dává pocit smysluplnosti, užitečnosti a třeba i trochu té radosti ze společného díla. To všechno kombinuje nový sociální start up filantrop.cz, který se dostal až do finále soutěže Social Impact Award.

O čem přesně váš projekt je?

Firemním týmům nabízíme řadu filantropických počinů, čímž spojujeme jejich rozvoj s tvorbou díla, jehož společenská hodnota není pouhým klišé. Filantrop.cz je webový portál, který usnadňuje firmám budovat dobré jméno a zdravý funkční tým mnohdy prostřednictvím fyzické práce. Portál neustále aktualizujeme a rozšiřujeme o příležitosti pomáhat neziskovým a příspěvkovým organizacím, kterým se nedostává finančních prostředků a lidí na realizaci.

Jde třeba o stavbu hřiště pro dětský domov, pomoc s kultivací a obnovou památek, budování jednoduchých konstrukcí – přístřešky na kola, zábradlí, výroba laviček a odpadkových košů na naučné stezce a tak podobně.

Filantropický teambuiding má velkou motivační složku – společně s viditelným výsledkem vlastní práce ve prospěch společnosti přináší i dobrý pocit z odvedené a dokončené práce. Současně však zachovávají běžné principy teambuildingu jako zdokonalení dovedností týmové spolupráce a projektového řízení, posílení sounáležitosti zaměstnanců s týmem a firmou. Hlavním aspektem je fyzická dobrovolná práce zaměstnanců, odlišná od jejich profese, kde společné zkušenosti a zážitky pozitivně ovlivní motivaci a další fungování ve firmě. Hlavním přínosem je pomoc potřebné organizaci.

filantrop7

Kdo všechno patří do vašeho týmu?

Základní tým je složený z dobrovolníků a instruktorů Prázdninové školy Lipnice, z.s. Andrea Kosařová je nositelka myšlenky projektu, s velkými zkušnostmi s realizací a organizací projektů. Byla projektovou manažerkou ESF, produkční firemních akcí a je zakladatelka a spolumajitelka projektu Pracovna, s.r.o. a Pracovna v parku. Velkým tahounem Martin Novák, lektor firemních akcí a lanový garant Outward Bound – Česká cesta, spol. s r.o., Lanového centra Proud a Prázdninové školy Lipnice, z.s.; fotograf, technologický poradce pro obchodní domy; zakladatel a předseda Ruchadlo, z.s. Nepostradatelnými členy jsou Anežka Všianská a Šimon Grimmich.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?

Při přípravě zážitkového kurzu v Prázdninové škole Lipnici jsme chtěli realizovat dobrovolnický jednodenní program pro skupinu 30 dospělých osob. Nebylo snadné najít místo a organizaci, kde bychom mohli pomoci. Nevěřili jsme, že není místo/portál, kde by se takové poptávky potřebných organizací sdružovali. Opravdu nebylo. A připadalo nám, že je to škoda.

Filantropické teambulidingy jsou čím dál více vyhledávanou variantou firemních akcí – což víme z osobní zkušenosti. Firem, které pravidelně pracují na rozvoji a vzdělávání svých zaměstnanců, přibývá. Ale při opakování klasických programů se vytrácí jejich efekt. Poptávka po filantropii je tedy dostatečná, není však zpracovaná nabídka takovýchto projektů. Filantrop.cz bude rozšiřovat nabídku filantropických projektů a zvyšovat povědomí o možnostech tohoto druhu dobrovolnictví mezi komerční firmy.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?

Určitě boj s časem 🙂

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?

Hodně o něm mluvte, vyprávějte o něm kamarádům v hospodě, vyprávějte o něm rodičům i neznámým lidem. Poslouchejte, co vám na to říkají a přijímejte to pokorně. Obměňte nápad podle připomínek. A mluvte o něm znovu. A když vám i po několika měsících bude připadat vaše myšlenka nosná, když vás bude stále bavit, jděte do toho!

Na čem pracujete teď?

Blížíme se do finále Social Impact Award – hodně aktivit je teď směřovaná ke konci akceleračního programu. Zároveň píšeme první nabídky a chystáme se na podzimní sezónu.

Děkujeme za odpovědi, ať se vytváření teambuildingů daří dále rozvíjet.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz