Představujeme projekt MUST, multifuknční stoly, které rozvíjí jemnou motoriku dětí

Ne každá diplomová práce vyústí ve zcela nový výrobek. To se podařilo Zuzaně Foktové, která se rozhodal vyrábět stoly pro rozvoj dětské motoriky. K produktu i cestě za jeho vytvořením jsme položili pár otázek.

O čem je projekt MUST?
V rámci projektu MUST vyrábíme multifunkční stoly pro děti s poruchou vývoje jemné motoriky. Každý multifunkční stůl na sobě nese jedenáct pomůcek pro rozvoj různých aspektů jemné motoriky – od dlaňových i prstových úchopů, přes  sebeuvědomění a samostatnost až k logopedickým cvičením. Součástí stolu je také pomůcka pro testování úrovně jemné motoriky. To je mimořádně vhodné pro speciální školy či rehabilitační centra, kde po příchodu nového dítěte potřebují nejprve zjistit jeho aktuální stav a v průběhu tréninků měřit zlepšení.
Každý zákazník si může počet požadovaných pomůcek nastavit individuálně, stejně tak může přijít s nápadem na pomůcky nové – pokud to bude v našich silách, pomůcku na přání mu vyrobíme.
Stůl i většina pomůcek jsou výškově nastavitelné. Stoly dodáváme do rehabilitačních center, speciálních škol, nabídka je otevřena i pro lázně, věnující se dětským pacientům.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Náš tým je poměrně maličký, dlouhou dobu sestával vlastně jen ze mě samotné. Později jsem začala spolupracovat s ergoterapeutkou Terezou Dubskou, se kterou bylo třeba všechny nové pomůcky konzultovat, aby jejich dopad na zlepšení jemné motoriky u dětí byl skutečně stoprocentní. V poslední době jsem přibrala ještě jednu osobu, Filipa Chabra, který má veskrze organizační funkci, dostal na starosti komunikaci s výrobci, hlavně truhláři.
Spoustu pomůcek ke stolu vyrábím sama, a stůl kompletuji. Neexistuje, že bychom vyexpedovali stůl, který jsem osobně nesestavila a nezkontrolovala.

Jak jste se k výrobě stolů dostala?
Tématikou rozvoje jemné motoriky jsem se začala zabývat již při studiích, ačkoli speciální pedagogiku jsem nestudovala. Možná proto mám stále ten „radostný“ přístup k věci a nejsem zatížena tolika teoriemi a „osvědčenými“ přístupy a dokážu o věci uvažovat jinak. Téma se promítlo do mé diplomové práce.  Jakmile jsem začala docházet do speciálních škol, sledovala práci jednotlivých pedagožek a pedagogů, viděla jejich každodenní strasti i úspěchy, už mě tato tematika nepustila.

Co bylo na vašem projektu nejobtížnější?
Při přípravě projektu a vlastně i v jeho chodu je nejtěžší sehnat kvalitní výrobce těch součástí, které si sami vyrobit nedokážeme. Protože vyrábíme kusově a do jisté míry individuálně (nestane se, že bychom zadali do výroby 300 stolních desek naráz), nejsme pro většinu výrobců moc zajímaví a lukrativní. Často se stávalo, že docházelo k prodlevám, zboží jsme vraceli k přepracování, protože nebylo vyhotoveno podle našich požadavků, nefungovala komunikace, byli jsme „bokovka“ té skutečné pravé (sériové) výroby. To nyní měníme a  sháníme nové truhláře, švadleny a další výrobce ke spolupráci.
S ostatními věcmi, jako je komunikace se zákazníky a marketingová prezentace nám velmi pomohl akcelerátor Social Impact Award. Ten mohu velice doporučit, ačkoli jsme ve výsledné soutěži nezvítězili, odnesli jsme si z akcelerátoru základ pro orientaci v podnikatelském prostředí.

Co byste doporučili ostatním se svým projektem v hlavě? 
Aby se nebáli, ale počítali s tím, že ne vše bude snadné. Pokud někdo chce rozjet projekt bez dotací, bez sponzora, bez vlastního kapitálu větší velikosti, který do projektu může vložit, jsou začátky často nesnadné, hlavně po psychické stránce. Stojí to ale za to.

Co plánujete do budoucna?
Jak jsem již naznačila výše, momentálně pracujeme na obměně dodavatelů. Klíčové pro nás je, aby tito dodavatelé dodržovali své termíny a případné změny a vlastní nápady s námi konzultovali dřív, než je aplikují. To možná zní jako absolutní základ, ale v malovýrobě tomu tak často není. Také chystáme multifunkční stůl do domácností, který nebude již stolem, ale sklápěcí policí. Ve chvílích, kdy se s ní nepracuje, se zkrátka zaklopí, a nezabírá žádné místo v místnosti.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se úspěšně mezi zákazníky rozšíří i připravovaná police.

Foto: AXON

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz