Představujeme startup Čtecí tety: Čtení pohádek pro vaše děti

 Představujeme startup Čtecí tety: Čtení pohádek pro vaše děti

Tereza Pařízková se se svým týmem pustila do zajímavého projektu pro děti. Pokud hledáte chytrý zážitek pro své děti, který navíc rozvíjí jejich fantazii a tvořivost, objednejte si domů tetu na čtení. K projektu jsme autorce položili pár otázek.

O čem přesně váš projekt je?
Čtecí tety nabízí rodinám možnost dopřát dětem i rodičům jedinečně předčítání, a to přímo u nich doma. Čtecí tety předčítají příběhy, které si rodiny volí na základě preferencí dětí a při originálním zážitku z předčítání v dětech podněcují lásku k literatuře a rozvíjí jejich fantazii, slovní zásobu a kreativní myšlení. Čtecí teta se rychle stává novou kamarádkou dětí i celých rodin a pravidelně rodině zprostředkovává informace o všem, co se ve světě dětské literatury děje. Každé pondělí vydávají Čtecí tety speciální pohádku, u které rovnou uvádí informaci, kolik minut trvá její hlasité předčítání. To je informace, kterou mohou využít i učitelky ve školkách a školách, které mají třeba jen vymezený čas na předčítání. Čtecí tety mimo předčítají i v cizích jazycích.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Náš tým v tuto chvíli sestává z šesti Čtecích tet.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Nápad na vznik Čtecích tet jsem v hlavě nosila už dlouho. Mnoho let jsem pracovala s dětmi, ať již v Čechách nebo v zahraničí a sledovala jsem, jakým způsobem reagují na předčítání příběhů. Co je při předčítání nejvíce baví, jak dlouho vydrží udržet pozornost a jaký typ příběhů a pohádek je jejich nejoblíbenější. Založila jsem metodiku na výuku angličtiny Storytime, díky které se děti angličtinu učily přes doposud nepřeložené, originální příběhy napsané v angličtině. Jejich reakce byly jedinečné, ačkoliv jsme předčítali příběhy v originálním znění. Základní podmínkou byla vhodná délka textu, důraz na slova a slovní spojení, které již děti znaly a také originální ilustrace doprovázené dalšími materiály, maňásky a pomůckami speciálně vytvořenými ke každému příběhu.

Jak vlastně čtení probíhá?
Čtecí tety s příběhy pracují obdobným způsobem a každé návštěvě našich malých posluchačů věnují velkou přípravu. Hodně jsem mluvila s dětmi o tom, jaký význam pro ně předčítání má a kde všude se s předčítáním setkávají. Předčítání se pojí s kouzelným okamžikem a když dětem předčítají rodiče, prarodiče nebo jiní příbuzní, je kouzlo samozřejmě obráceno i směrem k upevňování rodinných vztahů a zážitků. Chtěla bych zdůraznit, že Čtecí tety nechtějí rodičovskou úlohu přebírat, ale dopřát rodičům i dětem možnost zpestřit tento rituál. Co takhle mít možnost navíc a dětem zprostředkovat svět pohádek a příběhů Čtecí tetou, která se stává okamžitě kamarádkou dětí, přináší domů spoustu dobrodružství a zábavy, rozšiřuje dětem obzory a rodinám představuje předčítání jako událost, na kterou se všichni těší? Čtecí teta je magická postava, hrdinka dětského světa, která má šarm Mary Poppins a sebevědomí paní Láryfáry a kterou si děti hned oblíbí. A aby děti i po probuzení věděly, že je předchozí den Čtecí teta navštívila, pod polštářem najdou vždy od Čtecí tety dárek.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Jsem moc ráda, že jsem na vzniku vizuálu i webových stránek Čtecích tet mohla pracovat s talentovanými lidmi, kteří dokázali skvěle uchopit myšlenku projektu. Nejtěžším krokem bylo do týmu najít Čtecí tety, které by naplňovaly vizi a představu Čtecích tet – když začnou číst, tak se musíte zastavit a zaposlouchat, mají zkušenosti v práci s dětmi, vyznají se v literatuře pro děti a dokážou být s dětmi i rodiči okamžitě kamarádky. Jsem moc ráda, že jsou Čtecí tety takové a že tvoří tak úžasný tým.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Pokud máte pocit, že se jedná o nápad, se kterým vám bude dobře a bude vás bavit i v následujících letech, běžte rozhodně do toho. A všechno jde vždycky líp, když kolem sebe máte tým, který je stejně nadšený jako vy sami.

Na čem pracujete teď?
V současné chvíli se zaměřujeme na rozšíření povědomí o projektu a produkci pravidelných pohádek zdarma. Zároveň připravujeme scénáře ke krátkým videím, které jistě překvapí a v neposlední řadě spřádáme plány na jednu speciální akci Čtecích tet, víc ale zatím neprozradíme 🙂

Děkujeme a přejeme, ať se projekt daří dále rozvíjet.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz