Představujeme startup Czechitas: Učíme holky IT a baví nás to

 Představujeme startup Czechitas: Učíme holky IT a baví nás to

Myslíte si, že IT je jen pro muže? Vyvede vás z omylu startup Czechitas, který se zabývá vzdělávání žen a dívek v oblasti informačních technologií. Na otázky k projektu odpovídala Dita Přikrylová.

Co je cílem Czechitas?
Cílem iniciativy Czechitas je vzdělávát dívky a ženy v mnoha oblastech informačních technologií prostřednictvím workshopů na různých úrovních pokročilosti, přednášek a diskuzí na sociálních sítích. Učíme holky jak používat balík MS Office, dáváme holkám možnost náhlednout do základů grafiky a webových aplikací a i ze semináře programování v C++ uděláme lovebrand. Czechitas usiluje o budování komunity holek se zájmem o IT a na druhé straně dává příležitost firmám se prezentovat, vystupovat a inzerovat v této komunitě.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
V původním složení týmu vystupovala ještě organizátorka prvního workshopu Pavli, která byla zároveň skvělým odborníkem na komunikaci s médii a na sociálních sítích. K realizaci našich webových stránek se pak přidala Míja, bez níž bychom neměli tak skvělé logo s puntíkama. Spolu s ní teď Czechitas vede sama Dita, která je takový hyperaktivní člověk s hlavou v oblacích.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Nápad realizovat více workshopů zaměřených na různé technologie se zrodil po úspěšné akci Rails Girls v Brně. Jedná se o celosvětový koncept, který během víkendu představí holkám bezplatně základy tvorby webové aplikace v Ruby on Rails. Vlastně kdokoliv na světe může workshop zorganizovat. Stačilo sehnat sponzory, místo, kouče a hlavně holky, co by o to měly zájem. Zájem jich projevilo nakonec mnohem víc a nápad se chytil i u dalších firem, kteří chtěli tuto akci podporovat. Dalo jim to možnost se ukazát v dobrém světle mezi holkama, možná jejich budoucíma programátorkama. Tenkrát jsme přišli na to, že je mnohem více oblastí v IT, kde se holky mohou vzdělávat a to formou fajn víkendu ve společnosti stejně zapálených holek.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžší bylo a pořád je sladit organizaci velkého víkendového workshopu s prací na plný úvazek. Člověk po večerech mluví s potenciálníma koučema, připravuje program, edituje web a inzeruje na facebooku a všechno tohle dělá zadarmo. Nicméně, když je nadšení a ohromná motivace posunout vzdělání holek a chuť do IT dál, pak to jde snadno. Novým oříškem je pro mě zařizování formálních věcí jako je právní forma, sponzoring firem, shánění prostor aj. Člověk se toho hodně naučí.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Nesnít a jít do toho. Nezažít ten pocit, že za pár let sedíte na tom samém místě ve stávající práci a koukáte, že s vaším původním nápadem už přišel někdo jiný.

Na čem pracujete teď?
Momentálně se snažíme naplánovat rozvrh workshopů a přednášek do konce kalendářního roku (plánujeme pokročilé pokračování v RoR, HTML pro začátečnice, úvod do vývoje webových aplikací a taky Jak si udělat web), dodělat naši webovou stránku, sehnat dlouhodobý sponzoring od firem, co mají PR zájem na takových akcích a hlavně rozjet nějakou pořádnou marketingovou akci mezi holkama. Ať se o nás ví 🙂

Děkujeme za odpovědi a přejeme spoustu spokojených absolventek kurzů.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz