Představujeme startup Investaukce.cz, nezávislou faktoringovou platformu pro malé a střední firmy

 Představujeme startup Investaukce.cz, nezávislou faktoringovou platformu pro malé a střední firmy

Do zajímavého a náročného nápadu se pustila dvojice Adam Šoukal a Tomáš Slobodník. Prostřednictvím své služby investAukce zprostředkovávají odkup pohledávek malých a středních podniků. O tom, jak projekt vznikl a co dalšího chystají si můžete přečíst v krátkém rozhovoru.

O čem váš projekt je?
Jsme nezávislou faktoringovou platformou, v podstatě takový eBay na pohledávky. Na jedné straně jsou investoři, kteří získávají výnos 8-18% p.a. za to, že odkupují pohledávky od SMEs (malých a středních firem). Investoři vždy drží pohledávky vůči velkým subjektůmjako ČEZ, Staropramen, Prazdroj, Unipetrol, Tesco etc. Platforma je neveřejná, jak na straně klientů, tak na straně investorů je nutná registrace. Všechny obchodní případy pečlivě prověřujeme.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Náš tým tvoří Adam Šoukal a Tomáš Slobodník. Adam Šoukal pracoval dva roky v Londýně pro banku Santander na akvizici bankovní instituce. Po návratu založil společně s Tomášem Slobodníkem služby investAukce a instantPlatba. Předtím se zaměřoval také na projekty z oblasti corporate finance a pracovního kapitálu v oddělení restrukturalizací v pražském PwC. Studoval v Česku, Španělsku a Nizozemsku, má dva inženýrské tituly z ekonomie a managementu. Tomáš Slobodník sbíral zkušenosti jako softwarový inženýr společnosti Honeywell Aerospace. Pracoval s řadou technologií, v týmech různých velikostí a geografického rozmístění. Získal osvědčení Microsoft Certified Professional a kromě studia mezinárodního obchodního inženýrství v dánském Aalborgu vystudoval také Management informačních technologií na Vysokém učení technickém v Brně.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Viděli jsme, že v UK něco podobného funguje a že u nás je faktoringových služeb málo (pouze cca 3,5% HDP) a třeba v UK je to o porovnání více (cca 14,5% HDP) takže jsme viděli potenciál. Navíc české banky SMEs financovat nechtějí a neumí, takže je tu dobrý potenciál.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Obstarat si licenci ČNB, najít investory a pak udělat první obchod.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Ať dobře zhodnotí tržní potenciál před tím, než dají výpověď v práci.

Na čem pracujete teď?
Spouštíme financování elektronických faktur. Investiční aukce ve spolupráci se společností CCV spustily pro dodavatele do řetězců a velkoobchodů službu Instantní platba. Jedná se o financování elektronických faktur ve formátu EDI. Tento formát představuje chytré a efektivní řešení pro podnikatelé i velké společnosti. EDI umožňuje vygenerovat daňové doklady, objednávky i dodací listy v elektronickém formátu. Všechny doklady jsou následně uchovány v zabezpečeném archivu. To zaručuje 100% auditní stopu obchodního případu. Žádná banka ani jiná faktoringová společnost v ČR to neumí.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se projektům daří.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz