Představujeme startup Mentem.cz: herní web na podporu kognitivních funkcí mozku

 Představujeme startup Mentem.cz: herní web na podporu kognitivních funkcí mozku

Do velmi zajímavého projektu se pustila brněnská společnost Mentem – braing training, z.s. Její tým naprogramoval online aplikaci pro trénink paměti, pozornosti, prostorové orientace, rychlosti rozhodování a dalších kognitivních funkcí mozku. O tom, jak celý projekt vznikl a co přesně obnáší, si můžete přečíst v krátkém rozhovoru s vedoucím projektu Lukášem Bryksou.

O čem váš projekt je?
Mentem.cz je online tréninkový server zlepšující kognitivní funkce mozku – paměť, pozornost, rychlost rozhodování, představivost nebo prostorovou orientaci. Rozšiřuje slovní zásobu, pomáhá lépe řešit matematické úkoly a další. Dá se říct, že celkově zlepšuje kvalitu života.

Trénink spočívá v hraní několika desítek zábavných her, které stimulují funkce mozku a tím posilují výše popsané kognitivní funkce. Všechny hry a denní tréninkové plány jsme vytvořili v úzké spolupráci s profesionálními psychology v oboru.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Kromě mě jako vedoucího se na projektu externě podíleli psychologové z Masarykovy univerzity v Brně a několik dalších firem či univerzit. Spolupracovali na návrhu a testování her, psali články do blogu, přidávali svoje poznatky v oblasti rozvoje funkcí mozku.

Technické zázemí pak tvoří pracovníci firmy IMP net s.r.o. (programátoři, grafici, textaři, UX designéři,…). Spolupracovali jsme také se subdodavateli v oblasti vývoje her či poradenství.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Shoda náhod a zájmu o tento obor. V USA podobné projekty úspěšně běží už několik let, ale v Evropě a především v ČR a dál na východ je to neprobádaná oblast. Proto jsme se rozhodli věci změnit a jako firma s vizí udělat něco dobrého pro celou naši společnost.

mentem-v4

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžší bylo ho dokončit 🙂 Tak to bývá. Rok a půl vývoje proložilo několik nucených přestávek a záseků kvůli technické či jiné nedokonalosti. Vedle typických dětských nemocí, které provází každý nový projekt, svou roli hrály i finance.

Celý projekt totiž financovala naše firma IMP net a ta na něj musela nejprve vydělat. Pracovní závazky firmy proto často odsunuly práci na projektu na vedlejší kolej. To se částečně změnilo na jaře 2014, kdy jsme přidělili jednoho programátora pouze na Mentem a několik dalších lidí na projektu pracovalo v každé volné chvilce. Za 5 měsíců od této změny bylo hotovo.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Nechci, aby to znělo jako klišé, ale hlavně nápad dobře promyslet a být realista. Samotný nápad je jen začátek, klíčové je jeho zvládnutí, realizace a dovedení do úspěšného konce. Proto zhodnoťte realisticky, zda vám to stojí za měsíce či roky denní práce, zda vás to baví a naplňuje (možná to nejdůležitější). Pokud na vše odpovídáte ano, dejte se do toho a v žádném případě necouvněte. Jděte tzv. „přes mrtvoly“. Ale až po předchozí reálné úvaze, jinak to může skončit katastroficky.

Na čem pracujete teď?
Stále na Mentemu. Projekt ještě není hotový, sbíráme data, vyhodnocujeme je a zavádíme změny. Na portále Mentem.cz již mámě několik stovek registrovaných uživatelů, ale to je teprve začátek. S neziskovou ogranizací Mentem – braing training, z.s. a chystáme překlad serveru do několika jazyků. Jak jsem zmínil, chceme cílit také na východ od nás.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se podaří Mentem co nejrychleji dotáhnout.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz