Představujeme startup: Mobilní aplikace pro nevidomé BlindShell

 Představujeme startup: Mobilní aplikace pro nevidomé BlindShell

Vítězem letošního ročníku soutěže Vodafone Nápad roku se stal BlindShell, aplikace pro ovládání dotykového mobilního telefonu nevidomými. K projektu jsme položili pár otázek jednomu z členů týmu Petrovi Svobodníkovi.

Jak byste popsali BlindShell?
V blízké budoucnosti bude muset velká většina zrakově postižených uživatelů (primárně nevidomých) přejít na novou technologii v podobě dotykových telefonů. Ozvučené tlačítkové telefony, které používají jsou již prakticky nedostupné.
Projekt BlindShell řeší právě tento problém. Zpřístupní pomocí velmi jednoduchých dotykových gest zrakově postiženým uživatelům dotykové telefony s Androidem.
BlindShell obsahuje následující aplikace: Volání, Zprávy, Kontakty, Budík, Poznámky, Diktafon, Čtečka knih, Rozpoznávání barev, Nastavení, Informace o stavu, Oblíbené a Zmeškané události. Výjimečnost BlindShellu spočívá také ve snadno použitelné vestavěné klávesnici pro psaní čísel nebo textů.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Petr Svobodník – autor a hlavní programátor. S cílovou skupinou aktivně pracuje již 4 roky. Pracoval na projektech zabývající se testováním přístupnosti technologií.
Daniel Novák – koordinátor projektu. S cílovou skupinou aktivně pracuje již 2 roky.
Jan Pechan – programátor. S cílovou skupinou pracuje aktivně 6 měsíců.
Michal Cerman – programátor. Již není součástí týmu.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
První myšlenky se objevili asi 3-4 roky nazpět. V té době jsem se setkával s nevidomými uživateli. Až na výjimky nikdo z nich nepoužíval dotykové telefony. Uživatelé se jich báli nebo si nedovedli představit, jakým způsobem je budou ovládat.
Tak jsem vycítil příležitost vytvořit program, který jim tento přechod umožní bez větších problémů.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Z počátku se řešily především technické problémy a omezení. Nakonec se podařilo vytvořit program v takové podobě, jakou jsme si představovali. Zásluhu na tom mají i naši partneři SONS a Dědina, se kterými úzce spolupracujeme a v neposlední řadě také Nadace Vodafone, díky které jsme mohli program vytvořit.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Pokud máte zajímavý nápad, který opravdu lidem pomůže a usnadní život, určitě má smysl za ním jít. Z počátku to může být docela velké riziko, ale pokud se to povede, o to víc si toho bude člověk vážit.
Určitě má smysl nápad přihlásit do různých soutěží. Nám pro medializaci projektu určitě pomohlo i 1. místo v soutěži Vodafone Nápad roku 2014.

Na čem pracujete teď?
Chystáme se na zahraniční trhy. Chtěli bychom se rozšířit do Velké Británie, Španělska, Německa a dalších zemí. Podstatnou část času věnujeme do rozšiřování funkcí programu.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se počet spokojených uživatelů rychle šíří.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz