Projekt Houpací sociální sítě chce oživit veřejný prostor houpacími sítěmi

Projekt „Houpací sociální sítě“ byl prezentován na veřejnosti poprvé na Novoměstské radnici v rámci akce Pražský vývar v únoru, kde získal cenu publika – finanční obnos na materiál pro pletení sítí. Houpací sítě do veřejného prostoru budou plést mladí bez domova.

Myšlenka projektu vznikla spontánně. „Mám ráda houpací sítě a už nějakou dobu sním o tom, že by byly rozvěšené v parcích a na ulicích a lidi v nich mohli odpočívat. Také dělám v Naději u Hlavního nádraží s mladými bezdomovci divadlo a výtvarné aktivity. Moc mě ta práce s nimi baví a ráda poslouchám jejich často silné příběhy.“ říká iniciátorka projektu, Jitka Marelová.

Projekt nabízí mladým lidem žijícím bez přístřeší možnost získat sebevědomí prostřednictvím toho, že jejich výrobky budou prezentovány a využívány ve veřejných prostranstvích. Pocit skutečného ocenění od veřejnosti může pomoci těmto lidem navrátit vlastní důstojnost, kterou člověk na ulici ztrácí.

V prostorách střediska Naděje Bolzanova, kde jsou pro klienty bez domova do 26 let jindy připravovány tvořivé aktivity, založí dílnu, ve které budou společně sítě plést, vyprávět si příběhy a začnou svou prací obohacovat veřejný prostor. U každé sítě si bude možné přečíst o tom, kdo ji vytvořil.

„Lidé se často ptají, co bude se sítěmi v noci a jak ochráníme stromy před poničením. Chceme umístit sítě v místech, kde bude možnost je na noc uklidit, a spolupracovat na tom s lokálními podniky, galeriemi a podobně. Okolo kmene stromů bude vždy omotán kus koberce nebo látky, přes kterou povede provaz, aby je sítě neničily. S věšením sítí se nebudeme omezovat jen na stromy. Sítě lze věšet i na pouliční lampy apod.“, říká koordinátorka projektu Dora Drdová. Pro další rozvoj projektu potřebují organizátorky získat podporu od pražských úřadů a zároveň hledají dobrovolníky ochotné učit (se) plést, aby pomáhali ve workshopech s klienty Naděje.

Pokud vás projekt zaujal, můžete se organizátorce ozvat na tel. 773 261 116 a připojit se.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz