Rozvíjejte svou tvořivost 1.: Zkoumejte

 Rozvíjejte svou tvořivost 1.: Zkoumejte

Zvídavost je matkou tvořivosti. V úvodním díle seriálu, který je zaměřený na praktický rozvoj tvořivosti každého z nás, se proto zaměříme na tuto vlastnost. Jako děti objevujeme svět s velkým nadšením. Ptáme se k čemu věci jsou, pokládáme otázky, na které nám většinou rodiče trpělivě odpovídají.

Jako děti objevujeme svět s velkým nadšením. Ptáme se k čemu věci jsou, pokládáme otázky, na které nám většinou rodiče trpělivě odpovídají. Od narození jsme jako lidé přitahováni k neznámým věcem. Tato zvídavost je nezbytným základem pro naši tvořivost. Bohužel s každým rokem pokládáme otázky čím dál méně často. A od určitého věku to dokonce považujeme na neslušné. Jakým způsobem se můžeme vrátit k naší přirozené hravosti a využít ji při hledání nových nápadů?

  1. Pokládejte lidem i neobvyklé otázky

První doporučení zní vcelku logicky. Abychom světu porozuměli, měli dostatek informací pro vytvoření něčeho nového a zároveň si procvičili tvořivost, měli bychom se přestat bát pokládat i otázky, které ostatní nečekají.

  1. Nespokojte se s první odpovědí

Jedna z metod tvůrčího myšlení je založena na opakovaném pokádání otázky „Proč?“. Tato metoda je užitečná, protože nás vrací k podstatě problému. Umožňuje nám totiž odhalit nové souvislosti, které nebyly na první pohled zřejmé. Pokud nebudete mít pocit, že je odpověď dostatečná, klidně se ptejte dál!

  1. Zkoumejte, jak věci vypadají

Další možností, jak trénovat naši zvídavost je zaměřit se na to, jak věci vypadají. Velmi dobře se tato technika aplikuje na předměty naší denní potřeby. Každý den beru do ruky svou peněženku, a přesto jsem zjistil, že přesně nevím jak vypadá. Podívejte se tedy každý den na předměty vaší denní potřeby a zkuste najít jeden detail, kterého jste si předtím nevšimli.

  1. Začtěte se do neznámé knihy

V mé knihovně je velké množství knih, které jsem nikdy v životě nečetl. Přitom je to obrovský zdroj nových myšlenek a tvořivosti. Pokud budete mít chvíli, otevřete nějakou z knih a přečtěte si alespoň půl stránky.

  1. Projděte se v ulici, kterou neznáte

Poslední doporučení pro trénink naší zvídavosti je relativně jednoduché. Při cestě z práce zkuste občas odbočit mimo vaši běžnou cestu. Někdy budete překvapeni, co zde můžete vidět a najít.

Zvídavost patří mezi základní dovednosti v rámci kreativního procesu a nic nám nebrání, ji znovu objevovat a využívat v našem životě tak jako v dětství. Pusťte se do tréninku zvídavosti již dnes!

 

V příštím díle: Zlepšujte

Autor: Adam Novák

Autor se specializuje na inovace a aplikovanou kreativitu

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz