Slusny.net: Hrajte si s yoyem a rozvíjejte svou kreativitu

Slyšeli jsto o yoyování? Skupina kamarádů si tak dlouho hrála s yoyem, až je napadlo, že by se tím mohli živit. Založili e-shop a v současné době patří mezi největší specializované distributory. Jak nápad vzniknul a jak souvisí yoyování s kreativitou?

Jak jste se k yoyování dostali?

Robert Kučera: Bratránek na internetu objevil „yoyo s kuličkovým ložiskem“. Moc jsme si nedokázali představit, co to je, tak jsem si to ze zvědavosti objednali.
Vashek Kroutil: Brácha to dotáhnul ze školy.

Na jakých všech aktivitách nyní pro podporu yoyování se podílíte?

Začalo to internetovou stránkou www.slusny.net, kam jsme přidávali reporty ze soutěží a novinky z yoyo světa. Teď je to stránka, kde najdete kolem 200 výukových videí z naší dílny, kde se dozvíte jak začít s yoyem a naučíte se nespočet triků, načerpáte inspiraci ze soutěžních freestyleů a dalších videí.

V současné chvíli vedeme kamenný obchod nedaleko Palackého náměstí, který slouží i tak trochu jako klubovna a místo pro setkávání yoyerů. Po celé Praze vedou členové našeho týmu kurzy pro začínající i pokročilejší yoyery.
V průběhu roku organizujeme několik soutěží pro yoyery všech úrovní a organizačně, například jako rozhodčí se podílíme téměř na každé soutěži, která se u nás a v okolních státech pořádá. Nejnovějším projektem je objíždění českých škol, kde se s Vashkem snažíme yoyo přiblížit žákům, ale i učitelům, kteří vítají tenhle kreativní sport, jako něco, co děti vytrhne z nudy, která je v dnešní době asi největším problémem.

Kde se vzal název Slušný?

Původně to vzniklo jako součást fandění na soutěžích, když se někomu povedl opravdu náročnej trik. Jednu dobu tak dokonce fandili i Poláci a Maďaři. Nám se to líbilo i jako ideál, ke kterému se snažíme přiblížit a být čím dál tím víc SLUŠNÝ.

S jakými největšími překážkami jste se při budování vlastního e-shopu setkali?

Eshop velké překážky neměl. Náš blog s cestama na soutěže měl hodně návštěvníků, kteří se nás často i ptali na to, kde sehnat yoyo. Pak už stačilo přidat jen eshop s produkty, které na začátku Vashek sehnal od svého sponzora z Ameriky a pak se to postupně rozjíždělo až vznikl i kamenný obchod.
Nejtěžší bylo asi najít správný místo, který bude dostupné jako cenově, tak městskou dopravou. Motivace byla pořádná, protože Vashek, měl původně eshop naskladněnej u sebe v pokoji, a když to došlo tak daleko, že musel vyndat krabice s yoyama z postele, když se šel vyspat, bylo jasno, že SLUSNY se bude stěhovat do většího.

Co byste doporučil lidem, kteří přemýšlí, jestli a jak začít?

Stavte se k nám do shopu, kde si yoyo můžete vyzkoušet a rádi vám poradíme jak na to. Yoyo komunita je hodně otevřená, takže pokud to máte k nám daleko, stačí najít nějakého yoyera ve vašem okolí a dát se s ním do řeči.

Má yoyování nějaké dopady na rozvoj člověka?

Hned na první pohled je vidět, že yoyo rozvíjí postřeh a koordinaci pohybů člověka. Tam to ale nekončí, jsem přesvědčen, že yoyo zlepšuje propojení mezi pravou a levou mozkovou hemisférou. Zlepšuje kreativitu a abstraktní myšlení. Podle všeho by mělo napomáhat i růstu bílé hmoty mozkové, která slouží jako komunikační síť propojující mozková centra. Z pohledu rozvoje člověka je pak významnou součástí yoyování socializace do kolektivy a snadné navazování kontaktů i do zahraničí, takže druhotně Vám to může pomoci i s cizími jazyky.

Jak souvisí yoyování s kreativitou?

V yoyování je nekonečné množství kombinací, ze kterých tvoříte vlastní triky. Právě vytvoření vlastních triků a potažmo i stylu je pro mě na yoyování to nejzábavnější. Je to nekonečný prostor možností, kde se můžete vyjádřit a odlišit se od ostatních. Na soutěžích si pak vyberete i hudbu na kterou svoji choreografii předvádíte.

Na co se v souvislosti s vašimi projekty chystáte teď?

V létě se chystáme vyrazit na tábory do všech koutů české republiky a vzhledem k tomu, že většina kurzů přes prázdniny nefunguje, tak uspořádáme jednorázové workshopy. Na podzimní prázdniny pak ve spolupráci s českou yoyo asociací chystáme příměstský tábor. Samozřejmě nebude chybět ani to, co děláme doposud, natáčení videí, soutěžení atd.

Na dotazy odpovídali Vashek Kroutil: mistr ČR a Evropy a Robert Kučera: mistr ČR.

Foto a video: Slusny.net, Youtube.com

 

 

 

 

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz