Představujeme startup Knižní startér: Pomáháme začínajícím autorům prorazit se svými díly

 Představujeme startup Knižní startér: Pomáháme začínajícím autorům prorazit se svými díly

Crowdfunding je jednou z efektivních možností, jak můžete financovat své kreativní projekty. O tom jak získat prostředky na crowdfundingovém portálu jsme již psali dříve. Minulý rok se objevil crowdfundingový web pro začínající spisovatele. K projektu jsme proto položili pár otázek Radku Červenému.

O čem váš projekt je?
Knižní-startér.cz je crowdfundingová služba, která umožňuje autorům nebo nakladatelům vybírat prostředky na vydání knihy nebo realizaci knižního projektu. Čtenáři, kteří tímto způsobem vydání knihy podpoří, si mohou za takovou podporu vybrat z odměn v podobě knihy, knihy s věnováním, e-knihy až po věci, které nejsou běžně dostupné – například reklamu či poděkování v knize nebo osobní setkání s autorem. Jedná se vlastně o předprodej knih a zákazníci při něm navíc nic neriskují – pokud se nedosáhne cílové částky a na knihu se peníze nevyberou, dostanou své peníze zpět.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Tým je zatím stejný, jako byl na samém začátku projektu. Jan Holejšovský z projektu Piste-povidky.cz a Radek Červený, který stojí například za projektem Knihovnice.cz.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
O startéru zaměřeného na knihy už jsme uvažovali asi 2 roky, nechali jsme nápad uzrávat a čekali jsme na vhodnou dobu k jeho realizaci. Ta začala na konci roku 2014. Hlavním důvodem byl stav na českém knižním trhu, kde se těžko prosazují čeští autoři. Především ti začínající, ale podmínky jsou stále těžší i pro zavedené autory, proto jim chceme dát šanci. Věříme, že právě Knižní-startér.cz je alternativa, jak získat nezbytné prostředky k realizaci knihy. Na Knižním startéru rozhodují pouze čtenáři – přispěvatelé, a to nám připadá jako nejlepší možná reflexe toho, aby konkrétní kniha vyšla nebo nevyšla. Jsme rádi, že můžeme dát prostor každému, kdo má zájem.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Těžké bylo například sladit časové možnosti – oba majitelé mají další projekty, kterým se museli věnovat. Ale nejtěžší jsou vždy asi začátky. Spustíte nový projekt a čekáte, jaký bude zájem lidí. Jste zvědaví na reakce. Ze zpětných vazeb plánujete zajímavá vylepšení a snažíte se je co nejdříve nasadit.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Žádná obecně fungující doporučení nejsou, ale nám se například osvědčilo toto: komunikovat o projektu s dalšími lidmi, nijak ho netajit, co nejdříve první verzi spustit, rozjíždět projekty postupně a být flexibilní při jejich vývoji a inovacích.
Pokud by někdo chtěl probrat svůj nápad, ať nás kontaktuje, rádi se s ním uvidíme.

Na čem pracujete teď?
Nyní nás nejvíce zaměstnává postupné vylepšování startéru a nově vzniklé nakladatelství Knihy na klíč. Díky nakladatelství můžeme autorům (nejen ze startéru) pomáhat i se samotným vydáváním knih či s jejich propagací a distribucí. Naším hlavním cílem bylo zajistit a pokrýt komplexní zázemí vydání knihy i servisu s tím spojeného. Od vybrání prostředků na knihu, až po samotnou realizaci, distribuci, prodej, reklamu.
Česká kniha a obecně česká literatura si to zaslouží. Jsme si jistí, že tu máme celou řadu talentovaných, zajímavých autorů a autorek, kteří si zaslouží dostat šanci.

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se projekt dále daří rozvíjet.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz