Střídavá péče divadlem podporuje neziskové organizace

Otázku jak se bavit a zároveň podporovat dobrou věc vyřešili v improvizační skupině Střídavá péče. Polovinu vstupného totiž posílají její členové různým neziskovým organizacím a projektům. Jak nápad vznikl a s čím se členové potýkají prozrazuje náš rozhovor.

O čem váš projekt je?
Střídavá péče je improvizační skupina, která pořádá představení s charitativním přesahem. Na představeních nemáme žádné scénáře ani předem dané role a hrajeme na témata, jež nám dají diváci, je to tedy čistá improvizace bez jakékoliv přípravy. Na konci pokaždé vybíráme dobrovolné vstupné – jedna polovina se rozdělí mezi účinkující, druhou podpoříme vybranou organizaci. Vybíráme si především sociální projekty – organizace starající se o dlouhodobě nemocné a postižené, nízkoprahová zařízení, domovy seniorů apod. Hráli jsme například i pro organizace, které poskytují podporu nastávajícím maminkám v obtížných situacích, nebo pro spolky, jež pomáhají lidem, kteří kvůli nemoci přišli o blízké.

Na představení většinou přijdou i pracovníci vybrané instituce a pojmou to jako příjemný večer, během něhož si mohou odpočinout od své práce, která je často psychicky náročná a společensky nedoceněná. Vybrané peníze proto někdy nemusí být tím hlavním přínosem – to, že pro ně „jen tak“ odehrajeme představení, tito lidé často berou jako uznání a projev podpory. Již dvakrát se nám také stalo, že podpořená organizace získala nové dobrovolníky, kteří se o ní dozvěděli právě díky našemu vystoupení.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Nejčastěji hrajeme v Brně, kde máme stálý šestičlenný tým zkušených improvizátorů. Zhruba jednou do měsíce jsme v Praze, kde s námi většinou hrají hosté, a občas vyrazíme i jinam – byli jsme například v Šumperku, v Tišnově nebo ve Žďáru nad Sázavou. Tam bývá složení různé.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Zakladatelem celého projektu je Richard Skolek, který také působí jako manažer a hlavní herec Střídavé péče. Na počátku byla chuť založit novou improvizační skupinu, jejíž činnost by zároveň nějak prospívala okolí. Nápad věnovat polovinu vstupného některé z místních neziskových organizací se na prvních představeních setkal s velkým ohlasem, a tak v tom pokračujeme. Je to jednoduchý způsob, jak pomáhat, a baví nás i diváky.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Na začátku jsme se potýkali především s organizačními obtížemi, které se však časem povedlo vyřešit. Zejména v prvních měsících se také stávalo, že nám oslovené organizace příliš nevěřily – některé měly špatné zkušenosti s různými podvodníky, kteří jejich jménem vybírali peníze, a naše nabídka charitativního představení jim přišla podezřele vstřícná. Dnes už se to ale nestává, při domlouvání vystoupení se dokonce občas dozvíme, že už o nás slyšeli a vědí, kdo jsme, a výjimečně se nám nějaká organizace ozve i sama od sebe.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Především dostatek vytrvalosti. V České republice například není srovnatelně aktivní skupina, kterou by vedl jediný člověk, a tak nám na začátku kolegové říkali, že to v praxi není uskutečnitelné. Mnozí také pochybovali, zda je udržitelný náš model – kvůli sociálnímu přesahu je organizace představení o něco komplikovanější a musíme si hledat prostory, kde pro to mají pochopení a nabídnou nám nízký nebo nulový nájem. Ukázalo se ale, že to jde a že si takový projekt fanoušky najde.

Na lehčí notu – není od věci promyslet i detaily. Při vymýšlení názvu jsme ještě nevěděli, jaké druhy organizací si budeme vybírat, a tak jsme skupinu pojmenovali Střídavá péče. Mělo to naznačovat, že budeme často hrát s hosty, a že tedy bude o diváky vždycky pečovat někdo jiný. To, že se budeme zaměřovat výhradně na sociální projekty, jsme tehdy ještě ujasněné neměli. Název se sice většině diváků líbí a připadá jim vtipný, ale některé organizace, pro které hrajeme, s tou skutečnou střídavou péčí příliš dobré zkušenosti nemají, takže kdyby to rozhodnutí šlo vrátit, nejspíš bychom se jmenovali jinak.

Na čem pracujete teď?
Přecházíme na letní model, takže ubude pravidelných představení a čeká nás více výjezdů a různých letních festivalů. Na podzim bychom se chtěli vrátit k obvyklému režimu, diváci nás tedy opět budou vídat hlavně v Brně a v Praze.
Program pro nejbližší týdny najdete na našich stránkách.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz