Nejčastější mýty o kreativitě

Kreativita je velký fenomén, a proto se v zde můžeme setkat s velkým množstvím mýtů. Kdysi dávno byla kreativita považována za cosi nadpřirozeného. Dnes je však naštěstí na soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost nahlíženo již trochu exaktněji. Přesto se ve společnosti stále ještě objevuje řada mýtů.

Věřím, že s řadou z nich jste se setkali. S jakými mýty se často setkávám na svých kurzech kreativního myšlení?

Kreativní lidé jsou excentričtí géniové
Řada lidí má s pojmem kreativita spojeny romantické představy a vybavuje si excentrické umělce. Za příklad nám dávají lidi jako Vincent Van Gogh, který si uřízl ucho. Po světě však chodí velké množství introvertních a na první pohled zcela obyčejných umělců. Některé studie přímo upozorňují na to, v jakých stereotypech lidé žijí. Koneckonců kreativní může být každý i člověk, u kterého byste to vůbec nečekali.

Pro kreativní nápad musím čekat, až přijde ten správný „aha“ moment
Psycholog Graham Wallas kdysi definoval základní fáze kreativního procesu. Jednou z nich je i tzv. osvícení. Jedná se o okamžik, kdy se v našem vědomí konečně vynoří nápad. Řada lidí tak čeká, až přijde to jejich osvícení a domnívá se, že až pak budou i kreativní nápady.
Jenže kreativita je aktivní nikoliv pasivní proces. Je třeba nápady hledat. Celý proces také můžeme zefektivnit použitím některé z metod kreativního myšlení nebo inspirací.

Kreativitu ostatních podpoříme penězi
Systémy zlepšovacích návrhů slouží k tomu, abychom získali nové nápady od zaměstnanců. Častou chybou bývá, že za nápady zaměstnancům začneme platit větší sumy. Zaměstnanci poté přichází s nápady kvůli odměně nikoliv pro samotnou kreativitu a jejich hodnota tak může klesat. Teresa Amabile a další řada teoretiků se shoduje na tom, že kreativita přichází zevnitř a vnější stimuly ji mohou poškodit.

A s jakými kreativními mýty se setkáváte vy?

Adam Novák

Autor se zabývá byznys inovací a kreativitou

Foto: RyanMcGuire

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz